"Trenerji, starši in učitelji bomo morali stopiti skupaj"
“Pri upoštevanju pravil omejene uporabe mobilnih telefonov gre predvsem za spoštovanje,” je prepričana dr. Marta Bon. V Sloveniji in Ljubljani imamo strokovno odlično usposobljene trenerje, bistveno težje zanje pa je vse okoli športne stroke. Med drugim so nastale v času družbenih sprememb tudi težave z razumevanjem vloge trenerjev, predvsem na strani vse bolj zahtevnih staršev. Prepričana je, da bi morala družba razumeti, da je treba v okviru mladinskega športa razmišljati tako o pravicah in stiskah otroka kot tudi o stiskah vseh športnih delavcev, ki morajo po njenem mnenju zahtevati spoštljiv odnos od staršev in otrok.
“Včasih smo morali naše otroke miriti na avtobusu na poti na tekme, danes je med vožnjo tišina, ker je vsak na svojem telefonu. Kot bi bili mrtvi otroci,”
je slikovito stanje predstavil nekdanji košarkarski trener ter danes predavatelj na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout Tilen Hočevar. Opozarja, da je nujno povezovanje s starši pri omejevanju rabe telefonov. Včasih se zdi, da otroci drsajo po ekranih vse do zadnje sekunde pred vključitvijo v igro, kar je izredno moteče. Zato je predstavil osnutek novih smernic, ki jih bodo dokončno oblikovali s sodelovanjem trenerjev. Ti so lahko svoje težave in izkušnje že na forumu delili preko lističev na plakat idej.
Ko prst sam išče aplikacijo na telefonu
Judoistka Kaja Kajzer je predstavila svojo izkušnjo omejevanja uporabe družbenih omrežij, ko je po olimpijskih igrah v času dopusta preprosto izbrisala aplikacije, kot je Instagram. “Še nekaj dni je prst sam zdrsnil proti mestu, kjer je bila nekoč aplikacija,” je opozorila in dodala, da športnike k aktivnostim na družbenih omrežjih motivirajo sponzorji, ki pričakujejo objave. Če te ni na družbenih medijih, za sponzorje pogosto velja, da športnik ne obstaja.
Iniciativo, da se spregovori o perečih težavah, kot je uporaba zaslonov, je pohvalila športna direktorica RK Krim Deja Ivanović. Potrebujemo izobraževanja za športnike in starše ter jasne pravilnike v klubih, s katerimi bomo zaščitili tako otroke kot tudi svoje trenerje, je poudarila. Športna psihologinja dr. Maja Smrdu opozarja, da vse več raziskav dokazuje velike težave, ki nastajajo pri otrocih s prekomerno rabo zaslonov, predvsem pri starosti okoli 11 leta. Ta se lahko kaže tako pri slabšanju športnih rezultatov, prav tako pa že zaznavajo težave, ki nastanejo pri odtegnitvi naprav.
Svoje izkušnje sta kot starša športnikov delila tudi Matjaž Šerkezi in trener Simeon Hočevar. Izpostavila sta, da so elektronske naprave v sodobnem športu pomembne za spremljanje rezultatov, napredka ali prehrane. Prav tako se je težko povsem izogniti družbenim omrežjem zaradi obveznosti do sponzorjev. Zato je po njunem nujno postaviti jasno mejo, kateri del uporabe aplikacij je smiseln in kdaj je treba naprave povsem izključiti.
Z deljenjem težav skupaj do rešitev
Rok Guid, trener ŽOK Tabor, poudarja, da bo nujno sodelovanje z učitelji in šolami. Otroci so tam po šest do osem ur dnevno in nekateri med poukom gledajo filme na telefonih, skritih v puščicah. Guid dodaja, da so telefone na njihovih taborih v celoti ukinili za najmlajše in da so tudi starši to sprejeli. Vsekakor pa morajo biti trenerji in funkcionarji pri tem za zgled, zaključuje.
Navzoči so se strinjali, da je treba takšne teme odpirati in deliti izkušnje tako med trenerji, kot tudi s starši in učitelji. Pomembno je, da si pomagamo in poenotimo nastop, je zaključila dr. Marta Bon. Na oddelku za šport Mestne občine Ljubljana so zagotovili, da bodo tovrstne forume nadaljevali, saj prinašajo izredno dragocene izkušnje in so dober način za iskanje skupnih rešitev.