Zdrav duh v zdravem telesu
12. oktober 2024

"Trenerji, starši in učitelji bomo morali stopiti skupaj"

"Trenerji, starši in učitelji bomo morali stopiti skupaj"

“Pri upoštevanju pravil omejene uporabe mobilnih telefonov gre predvsem za spoštovanje,” je prepričana dr. Marta Bon. V Sloveniji in Ljubljani imamo strokovno odlično usposobljene trenerje, bistveno težje zanje pa je vse okoli športne stroke. Med drugim so nastale v času družbenih sprememb tudi težave z razumevanjem vloge trenerjev, predvsem na strani vse bolj zahtevnih staršev. Prepričana je, da bi morala družba razumeti, da je treba v okviru mladinskega športa razmišljati tako o pravicah in stiskah otroka kot tudi o stiskah vseh športnih delavcev, ki morajo po njenem mnenju zahtevati spoštljiv odnos od staršev in otrok. 

“Včasih smo morali naše otroke miriti na avtobusu na poti na tekme, danes je med vožnjo tišina, ker je vsak na svojem telefonu. Kot bi bili mrtvi otroci,”

je slikovito stanje predstavil nekdanji košarkarski trener ter danes predavatelj na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta Logout Tilen Hočevar. Opozarja, da je nujno povezovanje s starši pri omejevanju rabe telefonov. Včasih se zdi, da otroci drsajo po ekranih vse do zadnje sekunde pred vključitvijo v igro, kar je izredno moteče. Zato je predstavil osnutek novih smernic, ki jih bodo dokončno oblikovali s sodelovanjem trenerjev. Ti so lahko svoje težave in izkušnje že na forumu delili preko lističev na plakat idej. 

Ko prst sam išče aplikacijo na telefonu

Judoistka Kaja Kajzer je predstavila svojo izkušnjo omejevanja uporabe družbenih omrežij, ko je po olimpijskih igrah v času dopusta preprosto izbrisala aplikacije, kot je Instagram. “Še nekaj dni je prst sam zdrsnil proti mestu, kjer je bila nekoč aplikacija,” je opozorila in dodala, da športnike k aktivnostim na družbenih omrežjih motivirajo sponzorji, ki pričakujejo objave. Če te ni na družbenih medijih, za sponzorje pogosto velja, da športnik ne obstaja. 

Iniciativo, da se spregovori o perečih težavah, kot je uporaba zaslonov, je pohvalila športna direktorica RK Krim Deja Ivanović. Potrebujemo izobraževanja za športnike in starše ter jasne pravilnike v klubih, s katerimi bomo zaščitili tako otroke kot tudi svoje trenerje, je poudarila. Športna psihologinja dr. Maja Smrdu opozarja, da vse več raziskav dokazuje velike težave, ki nastajajo pri otrocih s prekomerno rabo zaslonov, predvsem pri starosti okoli 11 leta. Ta se lahko kaže tako pri slabšanju športnih rezultatov, prav tako pa že zaznavajo težave, ki nastanejo pri odtegnitvi naprav. 

Svoje izkušnje sta kot starša športnikov delila tudi Matjaž Šerkezi in trener Simeon Hočevar. Izpostavila sta, da so elektronske naprave v sodobnem športu pomembne za spremljanje rezultatov, napredka ali prehrane. Prav tako se je težko povsem izogniti družbenim omrežjem zaradi obveznosti do sponzorjev. Zato je po njunem nujno postaviti jasno mejo, kateri del uporabe aplikacij je smiseln in kdaj je treba naprave povsem izključiti. 

Z deljenjem težav skupaj do rešitev

Rok Guid, trener ŽOK Tabor, poudarja, da bo nujno sodelovanje z učitelji in šolami. Otroci so tam po šest do osem ur dnevno in nekateri med poukom gledajo filme na telefonih, skritih v puščicah. Guid dodaja, da so telefone na njihovih taborih v celoti ukinili za najmlajše in da so tudi starši to sprejeli. Vsekakor pa morajo biti trenerji in funkcionarji pri tem za zgled, zaključuje. 

Navzoči so se strinjali, da je treba takšne teme odpirati in deliti izkušnje tako med trenerji, kot tudi s starši in učitelji. Pomembno je, da si pomagamo in poenotimo nastop, je zaključila dr. Marta Bon. Na oddelku za šport Mestne občine Ljubljana so zagotovili, da bodo tovrstne forume nadaljevali, saj prinašajo izredno dragocene izkušnje in so dober način za iskanje skupnih rešitev.

 

"Trenerji, starši in učitelji bomo morali stopiti skupaj"
"Trenerji, starši in učitelji bomo morali stopiti skupaj"
"Trenerji, starši in učitelji bomo morali stopiti skupaj"

Čestitke celotni ekipi za organizacijo dogodka. Upam, da ste bili in da so bili zadovoljni….

Aleš Omejc
KK Ježica

Pozdravljeni vsi skupaj, iskrene čestitke za uspešno izveden in dobro organiziran prvi Ljubljanski športni festival…

Matej Majerič
Zavod Štart

V imenu Smučarskega društva Novinar bi se vam želel zahvaliti za odlično organizacijo festivala in vso podporo ter sodelovanje tekom same prireditve.

Žan Kralj
SD Novinar

Zahvaljujemo se vam za možnost sodelovanja na čudovitem dogodku Ljubljanski festival športa v Tivoliju, ki ste ga organizirali na Mestni občini Ljubljana. Za drugo leto prav tako upamo, da bo festival ponovno.

Dejan Mikuš
ČS Bežigrad

Zdaj si ti na vrsti, pridi na Ljubljanski festival športa.

Goran Dragić

Prvi Ljubljanski festival športa je bil fenomenalen! Toliko športov na enem mestu, super hrana in pijača, noro vzdušje, ena izmed najboljših sobot letošnjega leta. Upam, da boste festival organizirali tudi drugo leto. Jaz pridem!

Kaja
Udeleženka prvega Ljubljanskega festivala športa

Rad imam šport in sem ponosen na dosežke športa v 'najlepšem mestu na svetu'. Na prvem Ljubljanskem festivalu športa sem se tudi sam pomeril v enem od športnih izzivov. S Klemnom Bučanom sva tekmovala v trebušnjakih. Kateri izziv bova s Klemnom opravljala letos, izveš kmalu.

Zoran Janković
Župan Mestne občine Ljubljana

Z Ljubljanskim festivalom športa odpiramo novo sezono športa, ki ga v Ljubljani čutimo na vsakem koraku. Preizkusi se v novih športnih in si izberi vadbo v novi športni sezoni. Zabavaj se na bogatem športnem in kulturnem programu. Ljubljana je šport!

Marko Kolenc
Vodja Oddelka za šport

Lanski Festival Športa, ki je potekal v Tivoliju, je bil brez dvoma prireditev, kakršno bi v Ljubljani potrebovali vsako leto. Lahko rečem, da so obiskovalci dogodek sprejeli izjemno pozitivno, z veseljem so se udeleževali gibalnih izzivov ter imeli cel kup vprašanj, povezanih z zdravim življenjskim slogom. Na dogodku so bili prisotni mladostniki, družine z majhnimi otroki, kot tudi starejši občani in upokojenci, tako da si upam trditi, da je interes za takšne vrste dogodkov medgeneracijski.

Aljaš Setinc
Vaditelj

Ljubljanski festival športa je odlična ideja. Na sproščen in zabaven način so bile predstavljene različne oblike gibanja. Vzdušje je bilo super, sproščeno in veselo, obiskovalci različnih starosti so se z navdušenjem preizkusili v različnih gibalnih nalogah ter ob tem malo za šalo in malo zares med sabo tekmovali, opravili so lahko tudi teste svojih gibalnih sposobnosti, hkrati pa so imeli priložnost za druženje na prostem. Izvedeli so, da jim Ljubljana čez celo leto nudi brezplačne vodene telovadbe.

Špela Kosec
Vaditeljica

V veselje mi je bilo sodelovati na Festivalu športa Ljubljana. Z odlično ekipo SloFit smo preko meritev in koristnih nasvetov pomagali ozaveščati udeležence o zdravem življenjskem slogu. Hvala vsem udeležencem za sodelovanje in organizatorjem za odlično izvedbo in podporo pri ohranjanju naše skupnosti telesno aktivne.

Martin Boc
Vaditelj

V najlepšem parku prestolnice smo pričarali pravi športni raj, sklepali nova prijateljstva in se v gibalnih izzivih (po)merili občani vseh generacij. Praznovali smo šport, praznovali smo Ljubljano.

Erik Dervišević
Vaditelj

Festival športa se je meni zdel kot izjemna popestritev za otroke. Imel sem občutek, da so otroci uživali.

Nejc Podlesnik
Prostovoljec – športni vodič

Utrinki drugega ljubljanskega festivala športa

Galerija

@ljubljanajesport

Na Instagram profil