Šport je lajv
09. julij 2025
Šport kot (proti)utež nasilju med mladimi

Vzpon stresa, agresije in medvrstniškega nasilja med mladimi postaja zaskrbljujoč trend, ki ga je treba nasloviti. Tu igra šport ključno vlogo. "Otroci in mladostniki, ki so telesno dejavni, so navadno čustveno bolj odporni, samozavestni, bolje obvladajo stres in razvijajo socialne veščine, kot so sodelovanje, fair play in empatija. Naši podatki kažejo, da pomanjkanje gibanja ne vpliva le na telesno pripravljenost, ampak tudi povečuje tveganje za vedenjske težave," je poudaril prof. dr. Gregor Starc, redni profesor na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani.
Luka Vuković, nekdanji judo reprezentant in dolgoletni športni pedagog z več kot desetletnimi izkušnjami z mladostniki v vzgojnem zavodu Planina, poudarja: »Mladi, ki skozi šport osvojijo red, strukturo in občutek zadovoljstva ter samopotrditve ob dosežkih, bistveno manj tvegajo, da bi frustracije razreševali z nasiljem. Gibanje jim pomaga sproščati napetosti, medtem ko učenje prek športa krepi socialne vezi. Če otrok ne doživi pripadnosti v zdravem okolju, jo bo iskal drugje – žal ne vedno na varnih krajih.«
Vrhunski slovenski MMA borec in študent magistrskega študija športne vzgoje Jakob Nedoh dodaja, da šport služi tudi kot osebna obramba pred lastnimi impulzi: »Mnogi moj šport označujejo za brutalnega in nasilnega, kar morda drži. A to ne pomeni, da smo takšni tudi mi, ki se z njim ukvarjamo. Zavedamo se, da z močjo pride tudi odgovornost, zato svoje veščine dokazujemo le znotraj ringa ali kletke, kjer nas varujejo pravila in sodnik. Zunaj pa se trudimo biti zgled discipline in spoštovanja za vse, ki nas opazujejo.«
Več na: https://www.slofit.org/aktualno/novice1/ID/738/%C5%A0port-kot-proti-ute%C5%BE-nasilju-med-mladimi